Slovinské dobrodružství 2

06.07. 2018

Na tuto výpravu jsem vyrazil spontánně a sám. Prostě jsem měl trochu volněji od práce, tak jsem pojistil sebe, svojí starou Octavii a jel jsem. Jezero Bled si mě naprosto získalo. Miluju tu křišťálovou vodu, krásné okolí, ryby... I když mám rád ještě větší jezera, bivakování u vody, daleké vyvážky atd., Bled má prostě své kouzlo.

alt

Vyrazil jsem na cestu před pátou ranní a po pohodové cestě jsem byl v deset na místě. Výprava byla na čtyři dny. První den jsem obětoval turistice. Šel jsem se projít kolem jezera. Pomocí loďky, nazývané pletna, jsem se nechal převézt na ostrůvek, kde jsem byl prvně. Uprostřed ostrova je krásný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Okouknul jsem to, dal si pivko a pokračoval v obhlídce jezera. Rybářů kolem jezera bylo jen pár. Celkem mě dostalo, že jsem potkal rybáře normálně s teleskopama a připraveným vezírkem, ale je povolené si vzít každý den jednoho kapra do 7 kg, tak proč ne. S polarizačními brýlemi je na jezeře vidět do velké hloubky a jsou super pomocníkem. Ovšem kolem celého jezera jsem viděl jen sumce. Dokud jsem nedošel do zóny, kde se na jaře nesmí chytat. Je úplně neuvěřitelné, jak to ti kapři vědí. Na místě, kde se po zbytek roku často chytá, se mezi koupajícími lidmi plavilo 5 velkých lysců a ožužlávali kameny. O kus dál v mělké vodě ve stromech jsem viděl zase menší kapry, ale bylo jich desítky. Nádherné pohledy, jen jim tam hodit montáž. :-) Večer jsem si šel zaplavat a ještě jednou okouknout místa, jestli se přeci jen někde kapři neukážou. A neukázali. V hlavě jsem si uspořádal plán, že vyrazím na své oblíbené místo, a když tam chytím aspoň jednoho kapra první den, tak tam řádně zakrmím a půjdu tam i další dva dny. Když kapra nechytím, budu se stěhovat i několikrát denně a kapry budu hledat.

alt

 

alt

alt

S krmením jsem měl jasno. Na jeden prut trvanlivý Total natural s AK Červ a na druhý prut Červeného játrového lososa s AK Čerstvý uzený losos. Obojí jsem měl v průměru 20 a 24 mm. Dohromady jsem měl boilies cca 15 kg, tedy akorát povolené množství na tři dny. Povětšinou jsem krmil kobrou, ale nadělal jsem si i zhruba tři kilča půlek Totálu a ty jsem pořádně zalil Natural džusem. Vylil jsem na půlky celé 250 ml balení a nechal nasáknout. Tuhle ňamku jsem přikrmoval raketou. Lososa klasika dipovaného.

Brzy ráno vstávání a hurá na místo. Rozbalil jsem pruty a hodil se mi kapr kus od břehu. To mě sakra popohnalo. Na jeden prut jsem dal jednu 20 mm kuličku lososa, na druhý Totála s popkou stejné příchuti, obojí do těsta, PVAčko s půlkami, nahodit, nakobrovat pár kuliček a napjatě čekat. Během chvilky se mi rozjel prut s Totálem. Už jsem zapomněl, jak se místní kapři perou. Ten bude obří! Metry vlasce mizí a najednou cítím, jak vlasec drhne asi 40 m od břehu. Kapr mi objel asi kámen. Stál jsem v trenýrkách a triku ve vodě. Přece nepřijdu o první rybu, tak jsem plaval s prutem za kamen. Vlasec vylítl a směřoval ke břehu. Kapra jsem zdolal, malej, pěknej, vydřenej. :-) Sundal jsem studené triko, vzal mikču, kapra vyfotil, natočil a užíval si východ slunce. Místo jsem si dokonale vyplašil, což byla škoda. Ráno a večer je vždy na Bledu největší šance na záběr. Měl jsem radost, moje obavy o tom, že jsou kapři jen v zóně, kde se na jaře nechytá, se rozplynuly. Další věc, co mi došla, že focení samospouští nebude sranda. Je pěkné, že na telefonu ve stativu stačí jen říkat "smile" a on fotí, ale zadním foťákem mi chyběla půlka hlavy nebo kapra. Nakonec jsem to odfotil mikro foťákem vpředu na telefonu. Takže se omlouvám za kvalitu, ale nechytáme kapry jen kvůli fotkám. Navíc ke kameře jsem měl pořádný stativ a videa se mi díky výklopnému displeji celkem dařila. Takže pěknou vzpomínku určitě zachovanou mám.

alt

Dopoledne jsem jim dal nažrat. Na jedno místo Lososa, na druhé Totálek. Těšil jsem se na večer, sledoval vodu a užíval si pohodu. Odpoledne brutálně zapršelo a před setměním přestalo. Počasí bylo jako přes kopírák i další dva dny - ráno krásně, odpoledne slejvák, večer přestalo. Už se blížil konec doby lovu a rozjel se mi losos. O bojovnosti kaprů na Bledu se nebudu dlouze rozepisovat, ten nekonečný rachot navijáku se musí zažít a perou se parádně malí i velcí kousci. Kapr měl 14,1 kg.

alt

Vše zase sbalit, a to nejhorší na Bledu, táhnout vozík do kempu, tři hoďky spánku a zase zpátky. Navíc v kempu jsem zjistil, že mám v bivaku kaluž. Ale to už člověk neřeší, padne na lehátko a spí. Ráno jízda na lososa, ale kapr se mi vyhákl, než jsem vzal prut do ruky. Krmení zabralo a ráno jsem ještě vytáhl kapra na Lososa i Totála, větší měl přes 13 kg. Odpoledne klasicky průtrž mračen a v ní přišel také kapr. Na večer jsem zkusil dát k Totálovi, místo plovky stejné příchuti, fluo popku ananasu. Na panáčka s popkou ananasu, ovšem s lososem, jsem zde minule vytáhl kapra 22 kg. K Totálovi jsem jí ještě nikdy nezkoušel, ale je to oblíbená kombinace Žižky. Total natural nerad s něčím kombinuji, přeci jen ho vyrábím, aby zaujal napodobením přirozené potravy, ale tentokrát se to vyplatilo a vytáhl jsem večer krásného koženáče 16,5 kg.

alt

alt

alt

alt

Poslední den, to bylo chytání v ráji. Krásné počasí, rozkrmené místo už fungovalo skvěle. Dopoledne jsem měl tři záběry na Lososa a pak zabral ten pravý poledňák na Total natural s popkou ananasu 18,3 kg. Večerní déšť tentokrát vydržel téměř až do konce chytací doby a bohužel záběr už nepřišel.

alt

alt

alt

alt

Na cestu domů jsem se na GPSce uklik a hnala mě, místo pěkně po dálnici, nějakou nejkratší cestou i přes vesnice. Takže cesta trvala o hodinu a půl déle. Jako bonus jsem vyjel do nějakých hor a cestou dolů jsem několik kilometrů jen brzdil motorem a brzdou. Pod kopcem mi zdechnul motor a vypnul se posilovač řízení. A je to tady, čtvrtá výprava do zahraničí během tří let s odtahem. Ani mě to nijak nerozhodilo. Zkušenosti, co a jak, jsou. :-) Naštěstí jsem nechal oktávku jen chvíli oddechnout a jela domů jako víno.

Bylo to parádní dobrodružství, prvně sám v zahraničí a krásné tři dny chytání. Určitě se zaseněkdy na tohle nádherné jezero podívám.

 

alt

alt

Dvě nakonec nejlepší sestavy. Kombinované montáže, které dělám spojením z 0,50mm fluocarbonu a měkké šňůrky Carp r us.

Na jednom návazci 20 mm Total natural s AK Červ + 14 mm flou popkou ananas pod háčkem centurion 2000 vel. 6.

Na druhém návazci 24 mm Červený játrový losos s AK Čertvý uzený losos + 14 mm fluo popkou Čerstvý uzený losos pod háčkem Centurin 2000 vel. 4.

 

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.