Výroba boilies

01.02. 2017

Hlavní novinkou Free Fish na zimu 2017 je rozšíření nabídky surovin. Udělal jsem velká výhodná balení, výrazně rozšířil nabídku a nachystal i pár dalších vlastních surovin. Tento segment z prodeje tvoří celkem podstatnou část a rád bych prodej surovin Free Fish ještě podpořil.

Při chystání nových surovin a balení jsem se rozhodl napsat tento článek ohledně výroby boilies. V článku chci popsat nabízené suroviny, trochu poradit a napsat svůj pohled na věc.

alt

Každý výrobce, ať už komerční nebo domácí, má své poznatky a zkušenosti. Zkušenosti jsou vůbec to nejdůležitější. V tomto mají samozřejmě velkou výhodu komerční výrobci. Díky tomu, že většina firem, stejně jako Free Fish, má své testery. Díky nim se dá zkoušet mnoho verzí návnad najednou na více vodách... To ovšem samozřejmě neznamená, že by nemohl domácí "váleč" uválet dobré boilies. Já jsem se prvně setkal s výrobou boilies již jako malý kluk. Můj strejda si vyráběl boilies již před zhruba 25 lety. Dodnes si pamatuji žluté a červené kuličky u tety na topení. První boilies jsem zkoušel válet nejdříve s bráchou. Poté jsme s kamarádem Jakubem propadli lovu kaprů a váleli jsme společně z komerčních mixů i vlastní pokusy. Největší zlom nastal, když jsem potkal Radka, s kterým jsem firmu Free Fish v roce 2008 založil. Jelikož v té době již válel vlastní boilies nějakých 15 let, měl zkušeností na rozdávání a díky mu za ně. Chodil jsem také chvíli na rybářskou VŠ, tam se ovšem člověk, co se týče výroby nástrah, nedozví zhola nic. Spíše zavádějící informace. Nic nenahradí stovky dní u vody a neustálé testování nových surovin a kombinací!

To by byl takový úvod k tomuto článku a teď k samotné výrobě. V tomto článku se chci zaměřit na suroviny, ale ještě něco málo k samotné výrobě. Rozhodně doporučuji tepelně upravovat boilies v páře. Na páru jsem přešel z vaření a je to nebe a dudy. Po uvaření pár kil boilies je ve vodě jasně vidět o kolik rozpustných složek se vařením přijde. Vejce používejte čerstvá, pokud věříte na "efekt křupnutí" nechávejte polovinu skořápek. Já je používám do mražených boilies, do trvanlivých boilies skořápky nedávám. Při válení krabů, olihní a podobných boilies dávejte bacha na manželky, přítelkyně, rodiče..., nedoporučuji jim to dělat v kuchyni na lince. :-)

Nejjednodušší, jak si uválet kvalitní boilies, je koupit si boilies mix, amino komplex a vejce. Na kg mixu přijde +- 10 vajec a 50 ml amino komplexu.  V tomto případě testování, lazení mixu atd. někdo udělal za vás. Těsto by se mělo nechat dobře zpracovat.

altalt

 2 kg mixu + 100 ml amino komplex + 20 vajec + špetku oleje = 3 kg čersvtého boilies.  Ostrý zimní losos s AK Ledový šok - výborná volba pro spoustu záběrů!

Druhá nejjednodušší možnost,  jak udělat boilies a už ho mít více podle svých představ, je koupit si levný boilies mix a upravit si ho podle sebe. Pro tuto možnost nabízím boilies mix - Universal mix. Tento mix sám o sobě dobře chytá a je velmi variabilní a dobře se roluje. Vyvážený mix z rybích mouček,ptačích zobů, objemových přísad s EZT extrakty - při koupi 25 kg balení je cena 100 Kč/kg! Do tohoto mixu můžete přidat svůj oblíbený atraktor například Robin red, GLM extrakt, mléčné proteiny, na zimu koření... Do vajec přidat libovolný amino komplex a nemůžete šlápnout vedle!

alt

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

Macek ze svazovky a krasavec z malé říčky z loňské sezóny. Jedny z mnoha pěkných kaprů ulovených na Universal mix s AK sladký banán. Universal mix je levný mix, který výborně šlape na různých vodách i bez tunningu.

Třetí možnost vyrobit vše z vlastního receptu. Osobně mám rád boilies z hrubých mixů , ale zároveň musí  dostatečně držet pohromadě.  Trik v tom, aby se boilies dobře válelo, je správně vyvážit mastnotu a soudržnost těsta. Když je těsto lepkavé, je s ním hrozná práce, když je příliš mastné, má tendenci se rozpadat.

U surovin bych ještě zmínil dva pohledy na chuťové vnímání kapra.

-Jeden pohled je jednoduchý - kaprovi něco chutná a chce to namíchat správně chutnou kombinaci do návnad a nástrah.

-Druhý pohled dělá z kapra chemika, který pozná obsah bílkovin, který v boilies identifikuje každou aminokyselinu, minerální látku...

Já se úplně nepřikláním ani k jednomu pohledu. Pravdu znají asi jen kapři. Ovšem myslím si, že jsou rozhodně lepší přírodní látky bohaté na aminokyseliny, minerální látky atd. než různé amino koncentráty. Zkrátka lepší rybí protein, tekutá játra než tekuté aminokyseliny. Lepší suché extrakty než sypké aminokyseliny. Zkoušel jsem to v různých obalovačkách a příroda je příroda.

Teď už k samotným surovinám -

Ptačí zoby

Ty bych rozdělil na ty čistě z rozemletých semen - jako jsou má Super semínka. Dodají mixu hrubost, semínka dále obsahují oleje, navíc obsahují semena volně žijících rostlin, tedy přirozenou potravu. Pak tu máme ptačí zoby založené na vaječných bisquitech (sušenek, oplatek). Ty jsou voňavé, některé obsahují ovocné mouky či kousky ovoce. Často bývají slazené medem či ovocnými cukry. Mají výborné pojivové vlastnosti, na rozdíl od semínek. Nejuniversálnější je Super sluis, nechá se ho dávkovat až 40 %. Další v nabídce - můj oblíbený, krásně vonící Red factor a ovocný ptačák Super ovoce

Rybí moučky a živočišné moučky

Pamatuji si, jak jsem četl článek od anglického rybáře, jaká byla revoluce v boilies, když se začaly používat rybí moučky. Nedivím se. Skutečně, rybí moučky jsou skvělá přísada boilies. Doporučuji jejich kombinaci. Ovšem nejsou nezbytnou součástí kvalitního boilies. Například boilies mix Konopí, ovoce neobsahuje žádné rybí a živočišné moučky a na mnoha vodách zejména v létě přechytá rybí mixy. Nebudu se rozepisovat o jednotlivých rybích moučkách. Některé jsou vyráběné šetrnou metodou za studena LT. Díky této metodě výroby zůstává zachováno značné množství vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Tepelně upravená Bílá rybí moučka je zase výborně stravitelná.

Vyzvednout bych chtěl enzymatickou rybí moučku EZT 97 označovanou též rybí protein. To je skutečná královna rybích mouček. Díky své rozpustnosti výborná do studené vody. V rybím boilies by neměla chybět. Zajímavou surovinou jsou lososové droby. Velmi výživné, drobné částečky vyrobené z LT rybích mouček a olejů.

Další z živočišných mouček nabízím populární mořskou trojici. Krevetová moučka silné vůně. Moučka je velmi lehká, takže dávkování by mělo být kolem 5 %. Krill moučka také specifická vůně. Vyrábí se z planktonu a je také lehká. Nenadnáší tolik jako krevetová, ale dávkování bych doporučil do 20%. Olihňová moučka je má velmi oblíbená mořská přísada. Té už se nechá do mixu nandat i 25%.

Dále z živočišných mouček nabízím dva vlastní produkty. Sám si je vyrábím, nikdo jiný je nenabízí, což zaručuje naprostou neokoukanost. Moučka z hmyzu je pro kapry neodolatelná - moučka ze sušeného hmyzu, jejich larev a červů. Silný pach, jediná nevýhoda je, že je celkem lehká. Tudíž dávkování kolem 5%. Moučka z larev disponuje také specifickou vůní. Ovšem této moučky se dá dávkovat až 20%. Tyto dvě moučky jsou základním kamenem zcela unikátního boilies Total Natural. Živočišné boilies bez obsahu rybích mouček. Právě se toto boilies dolazuje. Je to naprostá bomba a bude to letní novinka!

altalt

 

 

 

 

 

 

 

 

Total natural bude zcela odlišné boilies od všeho na trhu. Plné přirozené potravy v podobě larev, červů, hmyzu a patentek. Při testování mě nepřestává překvapovat, přechytá cokoliv. Kdo by chtěl vyzkoušet před spuštěním na trh může mě kontaktovat.

 

Atraktory, extrakty, proteiny

V této sekci nabízím širokou škálu surovin. Začněme játrovými produkty. Podle mě to jsou asi nejlepší atraktory do rybářských návnad a nástrah. Obsahují vysoký obsah proteinů, minerálů, zároveň mají dobrou chuť, silný pach. Nabízím hned tři játrové produkty. Zkuste je skombinovat do vašeho boilies a uvidíte ten rachot. Jejich jednotlivý popis a dávkování najdete v popisu produktu. Játrový EZT extrakt, Játrová EZT moučka, Drcená hovězí játra.

Další máme vaječné suroviny. Albumin - sušené bílky  za výbornou cenu. Nejčastěji používaná pojivová přísada. Díky ní si můžete dovolit mít krásně hrubý boilies mix. Navíc si můžete dovolit boilies tepelně upravovat kratší dobu. Zázračná přísada. Již dávkování nad 3% v boilies čaruje, lépe se zpracovává atd. Sušená vejce - levnější varianta za albumin, ale zase se dávkuje ve větším množství.

Mléčné produkty - 100 % syrovátkový protein nabízí velmi málo firem, přitom je to to nejlepší, co se z mléka dá dostat. Kdo kdy chodil cvičit, ho určitě zná. Je to vůbec ten nejrychleji vstřebatelný protein, proto se užívá ihned po tréninku. Pokud kapr vnímá nutriční hodnoty, obsah minerálů a aminokyselin, musí z téhle suroviny šílet. Syrovátkový protein obsahuje 80% bílkovin, navíc má skvělou chuť. Neplést s běžnou syrovátkou, ta obsahuje pouze 13% bílkovin a kolem 65% těžko stravitelné laktózy! Kaseinát vápenatý - je takový opak syrovátkového proteinu. Zase, kdo cvičí, ho zná jako noční protein. Vstřebává se velmi pomalu, proto ho fitnessáci používají na noc a je ve velké míře obsažen třeba v tvarohu. Oblíbený do nástrah je pro svou rozpustnost ve vodě. Komplex mléčných proteinů - surovina, kterou jsem pro vás nachystal. Obsahuje velké množství 100% syrovátkového proteinu, dále klasickou syrovátku, sušené mléko a kaseinát vápenatý. Dodá vašemu boilies potřebné proteiny a aminokyseliny a navíc jej příjemně mléčně/smetanově ovoní. Pokud nechcete s mléčnými produkty laborovat, ozkoušejte tento komplex v léty prověřeném poměru.

Dále tu máme klasické atraktory, které asi netřeba dlouze představovat. Robin red - u něj napíšu jen používejte originál, pozor na různé náhražky. GLM extrakt - Green lipped mussel extract neboli extrakt z novozélandské zelené slávky, zbožňuju ho, doporučuju. Nandejte ho do boilies, co vám peněženka dovolí. Spirulina - plná esenciálních aminokyselin, navíc krásně silně zeleně barví. Mořská řasa - Bohatá na minerály a stopové prvky, navíc dodává mixu hrubou strukturu. Betain - používejte pouze přírodní. Pozor na syntetické betainy, které nejsou vhodné do návnad.

alt

Garantuji, že Robin red, který používám a prodávám je originál a čerstvý! Nakupuji jej po pytlech, několikrát ročně.

A na konec atraktorů - koření. Jestli mohu něco poradit, nepoužívejte směsi koření. Sám jsem se přesvědčil, že ne každé koření kaprům chutná. S tím, co mám v nabídce si bohatě vystačíte. Chilli moučka a česneková moučka, to je taková klasika v kořeních do boilies. U chilli moučky bych nevolil co nejpálivější, vyzkoušejte nabízenou moučku, dodržte dávkování a uvidíte účinek. Dále mám v nabídce ze sypkého koření Asafoetidu extrakt. Neokoukaný, smradlavý atraktor. Česnekový extrakt, Mexická cibule extrakt, Cibule extrakt super - těchto extra silných extraktů stačí skutečně pár gramů na kilo. Cibule je neprávem opomíjené koření do boilies!

Objemové přísady

Objemové suroviny se používají pro zlevnění boilies, také kvůli hmotnosti boilies - aby neplavalo, v neposlední řadě také, aby se dobře rolovalo. Začneme klasikou - Sójová mouka - používám i nabízím středně hrubou, polotučnou sojovku. Nemám rád takový ten nízkotučný pudr, se kterým se nedá dělat. Plnotučná sójová mouka není špatná, ale kvůli stravitelnosti a hrubosti mixu preferuji tu svojí polotučnou. Termizovaná sójová mouka - do dražších mixů jednoznačně nejlepší objemová přísada. Tepelnou úpravou získává nádhernou vůni a chuť, ale hlavně získává mnohem lepší stravitelnost. Nezatěžuje kapří trávení jako běžná sójová moučka. Kukuřičná mouka - další klasická objemová přísada. Pšeničné klíčky - bohaté na proteiny a navíc mají dobré pojivové vlastnosti. Gluten - asi nepatří do objemových přísad. Díky 80% bílkovin spíše do proteinových přísad. Hlavní funkce glutenu je ovšem jeho pojivost. Pomáhá také k tvrdosti boilies. Nepřehánějte s dávkováním. Objemový komplex - díky téhle surovině nemusíte nakupovat jednotlivé objemové suroviny. Komplex obsahuje - termizovanou sóju, sójovou mouku polotučnou, kukuřičnou mouku, pšeničnou krupici a pšeničné klíčky v poměru - 1:1:1:1:1 + ideální dávku glutenu kvůli pojivosti. Tento komplex můžete použít jako hlavní surovinu k výrobě levného boilies s ideální hrubostí i stravitelností. Pokud budete válet čistě z tohohle komplexu, přeci jen bych doporučil pro pevnost boilies přidat 5% albuminu nebo sušených vajec.

Tekuté potravy

Dostáváme se k tekutým surovinám. U Tekutých potrav se nebudu dlouze zastavovat. Snad jen, že by neměly chybět v žádném boilies. Tekuté potravy vyzkoušejte a sami uvidíte kvalitu těch, které nabízím. U každé píši její stručný popis + dávkování.

Oleje

Oleje patří také do každého boilies. Ať už kvůli nutričním hodnotám, snazšímu válení kuliček a zkrátka kaprům chutnají. V letních měsících se může oleji i dipovat. Nabízím dva rybí - Lososový olej a do studené vody Winterizovaný lososový olej. Kapři milují konopí kvůli obsahu olejů. Není tedy lepší rostlinný olej než Konopný olej za studena lisovaný. Vřele doporučuji!

Esence

U těch se naopak zastavím. První, co podotknu je, že je lepší žádná esence, nežli špatná. Já používám jen ty nejkvalitnější a to za každou cenu! Když chci dělat boilies s esencí, dejme tomu ananas, tak objednám esence ananas od světoznámých, ověřených firem a z několika vyberu jednu. Samozřejmě za kvalitu se platí. Například můj milovaný Solar nabízí pouze 100 ml balení. I když jsem jim před osmi lety psal o nějaké rozumnější balení, neprošlo to. Přesto jsem neustoupil a používám je při výrobě. Bylo by jednoduché objednat z firmy, zabývající se aromaty, 20 druhů esencí po litru a ty nabízet, ale touhle cestou Free Fish jako jedna z mála firem nejde. Samozřejmě cena esence se výrazně promítne do vašich boilies, ale stojí to za to. Například snad nejlepší esence na světě - Solar - Oliheň, chobotnice s výtažkem z koi kapra, když se budete držet horního dávkování 20ml/kg, tak vás vyjde jen esence do kg boilies na 150 Kč!!! Ještě musím zmínit mou nejoblíbenější esenci Čerstvý uzený losos - koukněte na můj Facebookový profil nebo do zpráv od vody, kolik už jsem na boilies Červený játrový losos s touto esencí chytil kaprů. Dobře si vzpomínám na rok 2008 a porovnávání této esence s ostatními esencemi v boilies Červený játrový losos. Na svazové pískovně jsme dali s Jakubem každý na jeden prut Č.J.L. s touto esencí a na druhý prut to samé bolies s jinou lososovou esencí. Rozdíl byl nevídaný! Čerstvý uzený losos tahal větší a víc kaprů.  Nevěřil bych, jaký vliv může mít esence! Všechny mnou nabízené esence jsou pečlivě vybrané, ozkoušené a velmi účinné.

alt

Armáda Čerstvých uzených lososů. Těhle lahviček už jsem pootevíral. :-) Má nejoblíbenější esence, vždy skladem!

Esenciální oleje, sladidla

Esenciální oleje jsou pravým jménem Silice a jsou to těkavé, obvykle olejovité látky. Získávají se z rostlinného materiálu extrakcí, následovanou obvykle destilací s vodní párou. Mají nižší hustotu než voda, tedy stoupají k hladině. To by bylo k odbornému popisu. Důležité je, že jsou to přírodní produkty, které ryby prokazatelně lákají. Oproti esencím jsou mnohem více koncentrované. Já je používám do boilies obvykle společně s nějakou esencí, ale dají se použít také samostatně. Někdo s velkými úspěchy v esenčákách i dipuje. Mají široké využití. Sami vyzkoušejte, co esenciální oleje - silice dokážou. Nabízím ve velkém 20 ml balení, u každého E.O. mám napsaný popis s doporučeným dávkováním. V nabídce mám také různé velikosti stříkaček pro přesné dávkování.

 Když už sladidla, tak jednoznačně přírodní! Asi nejlepší volbou je velmi sladké NHDC, najdete v nabídce. Vhodné do boilies je také talin nebo stévie.

Kyseliny

Klasikou v těchto produktech je velice smradlavá Kyselina máselná NBA. Dále nabízím neokoukanou Kyselinu mravenčí a také Angličany oblíbenou přísadu Kyselinu citrónovou. V kyselinách budu trochu tajemný. Používám je téměř do všech boilies a řeknu jen - vyzkoušejte je.

 

Na závěr dobrá rada, co podle mého názoru do návnad a nástrah nepatří. Rozhodně nedoporučuji odporná umělá sladidla, levné esence, které vás praští přes nos chemickým zápachem, syntetické aminokyseliny a další umělé sajrajty. Dále bych nedoporučoval masové mouky jako je vepřová, kuřecí atd. Neříkám, že boilies s nimi kapr nesežere, jsou levné, ale raději použijte rybí moučky.

 

Všechny popsané suroviny naleznete na www.freefish.cz!

Pokud by vám některá vaše oblíbená surovina v nabídce chyběla, napište mi. Nabídku surovin budu dále rozšiřovat.

Ondřej Kopačka.

 

Ještě pár fotek válečů ze surovin Free Fish!

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací naleznete zde.